Medycyna estetyczna po 40

Medycyna estetyczna po 40. Osoby po 40 roku życia mogą zaobserwować już pierwsze z oznak starzenia się, szukają zatem skutecznych zabiegów niwelujących takie oznaki, a równocześnie oczekują niewielkiej ich inwazyjności oraz krótko trwającej rekonwalescencji. Zabieg ma być przy tym wszystkim mało lub w ogóle bezbolesny oraz ma zachowywać naturalnie wyglądającą skórę. Poniżej opiszemy kilka najpopularniejszych zabiegów po 40 w zakresie medycyny estetycznej.

Osocze bogatopłytkowe 

Osocze bogatopłytkowe stanowi substancję, w której zgromadzona jest spora liczba różnego typu czynników wzrostu oraz związków przyczyniających się do stymulowania podziałów komórkowych, oraz powstawania tkanek. Dzięki czemu pobudzane są procesy regeneracji skóry, czego rezultatem jest eliminacja zmarszczek oraz poprawa jędrności. Jest to całkowicie bezpieczna metoda, gdyż wykorzystywana jest w tym wypadku własna krew pacjenta. Po jej pobraniu próbka jest odwirowywana, co daje możliwość pozyskania osocza bogatego w aktywne płytki krwi. 

Działanie bogatopłytkowego osocza na tkanki przebiega w oparciu o dwa najważniejsze mechanizmy. Po pierwsze, za sprawą zawartości sporej liczby czynników wzrostu, potrafi pobudzić różnego typu regenerujące tkanki procesy, dzięki temu odnoszone jest wiele korzyści odnośnie do witalności, poprawy jędrności, jak i zdrowia tkanek. Drugim z mechanizmów jest oddziaływanie płytek krwi nazywanych trombocytami, które poza oczywistą funkcją zapewniania właściwej krzepliwości krwi, także wydzielają znaczące ilości czynnika wzrostu, który wspomaga dodatkowo funkcjonowanie czynników, które są już obecne. Osocze bogatopłytkowe może być łączone z laserem frakcyjnym. Na bazie osocza przygotowywany jest środek, który stanowi naturalny wypełniacz. Działa on dwojako: regeneruje oraz daje objętość. Taki preparat jest niezwykle bezpieczny, gdyż uzyskuje się go z krwi pacjenta – to tak zwany ATR. 

Dermapen – skuteczny zabieg na twarz 

Działanie urządzenia nazywanego Dermapen oparte jest na użyciu specjalistycznej głowicy. Ma ona na wyposażeniu 12 igieł o średnicy 33G, zrobionych z molibdenu. Skóra jest nakłuwana automatycznie w pulsacyjny sposób. Częstotliwość, z jaką wprowadzane są igły, jest bardzo duża i wynosić może nawet do 1300 razy na sekundę. Mikrourazy spowodowane taką metodą potrafią stymulować procesy regeneracyjne skóry pacjenta. Powstałe dzięki temu uszkodzenia stymulują działanie fibroblastów, czyli komórek w tkance łącznej. Pobudzane fibroblasty produkują coraz więcej elastyny i kolagenu, przyczyniając się tym samym do zwiększenia liczby włókien w skórze. Efektem takiego działania jest zwiększenie się napięcie skóry oraz poprawienie jej jędrności, co w rezultacie doprowadza do znaczącego odmłodzenia skóry twarzy oraz poprawienia jej estetyki. Zabieg z użyciem Dermapen odznacza się dużym poziomem bezpieczeństwa. Poza tym jest też małoinwazyjny i praktycznie bezbolesny, dlatego też nie wymaga opieki anestezjologa i znieczulenia ogólnego, a więc i hospitalizacji. 

Laser frakcyjny

Laser frakcyjny odznacza się emitowaniem fal elektromagnetycznych o takiej częstotliwości i długości, która umożliwia znakomitą penetracją w obrębie wody, która stanowi większość objętości wszelkich tkanek. Dzięki czemu może on działać praktycznie na każdą z tkanek, zależnie od wybranych ustawień. W medycynie współczesnej laser frakcyjny CO2 wykorzystywany jest w różnym zakresie. Za sprawą sporego skupienia wiązki możliwe staje się działanie z dużą dokładnością. Wytwarzany termiczny bodziec powoduje punktowe przegrzewanie skóry w kontrolowany sposób, co prowadzi do jej uszkodzenia. Rezultatem tego jest aktywowanie fibroblastów prowadzące do zwiększenia się produkcji włókien elastynowych oraz kolagenowych, co zaś skutkuje zwiększeniem się napięcia oraz poprawieniem jędrności skóry. Poza tym stymulowane są podziały komórkowe, w efekcie czego uszkodzone tkanki zastępowane są nowymi. Zabieg ten może być wykonywany z niższymi parametrami jako laserowy peeling, a po nim proces rekonwalescencji potrwa do kilku dni. 

Nici Aptos na twarz

Zabieg z użyciem nici Aptos zaliczany jest do metod nazywanych liftingiem bez skalpela. Taka procedura nazywana jest także Excellence Light Lift. To przełomowa metoda opierająca się na niciach caprolac zrobionych z włókien z kaprolaktonu i kwasu polimlekowego. Takie nici pozostają zintegrowane z igłą i korzystają z technologii znanej wcześniej (chociażby z nici PDO czy innych typów liftingujących nici). Ważną różnicę stanowi fakt, iż technologia Aptos opiera się na rozpuszczalnych materiałach. Zupełna degradacja wprowadzonych nici potrwa do 12 miesięcy. Za sprawą integracji nici z igłą możliwe staje się dokładnie umieszczenie ich w wybranych miejscach, przy niewielkim ryzyku powikłań. Surowiec, z którego wykonuje się nici Aptos stymuluje tworzenie endogennego hialuronowego kwasu, który odznacza się dużym powinowactwem do wody. Dzięki temu zwiększa się uwodnienie oraz nawilżenie skóry, co zaś prowadzi do zwiększenia się jej napięcia, poprawienia jędrności, a więc też odmłodzenia wyglądu.